Indlæg

Taberdømt eller omkamp ved udvandring?

Selvom dit hold er yderst utilfreds med én eller flere ting ved en modstanders eller dommers adfærd, før eller under en kamp, kan det koste point at udvandre i protest… også selvom du tror, at du har ret!!

I tirsdagens (08.12.2020) Champions League kamp mellem Paris Saint Germain (PSG) og Istanbul BB (Istanbul) udvandrede begge hold, da der blot var spillet 13 min af kampen. Kampens fjerdedommer havde efter sigende omtalt Istanbuls assistenttræner i racistiske vendinger, hvorefter Istanbul-spillerne udvandrede i protest – med PSG-spillerne lige i hælene.

En yderst uheldig episode og udtalelse, der på ingen måde hører hjemme i sportens verden, måtte den være sand. Kampen blev i øvrigt afviklet den følgende dag med en sejr til PSG på 5-1.

Opstår der en situation, hvor en turneringskamp ikke kan afvikles pga. det ene eller begge holds forhold, vil det altid være det pågældende fodboldforbunds regler, som skal afgøre konsekvenserne.

I relation til kampen mellem PSG og Istanbul, var UEFA således lovgiver og dommer ift. at lade kampen blive afviklet den følgende dag. Det er klart, at UEFA ingen interesse har i at straffe holdene for at tage afstand til racisme, hvorfor ingen straf blev pålagt i sagen.

Reglerne i Danmark ved udvandring

I PSG – Istanbul var begge hold enige om at udvandre og UEFA pålagde ingen af holdene en straf – men hvordan vil en situation være i Danmark, hvor kun det ene hold er skyld i at kampen bliver aflyst?

Herhjemme vil DBU eller lokalunionen skulle afgøre konsekvenserne for et holds udeblivelse eller udvandring. Afviklingen af fodboldkampe er reguleret i DBUs lov om fælles turneringsregler.

I Danmark er ingen hold berettiget til at undlade at påbegynde en ellers planlagt kamp, eller undlade at spille en påbegyndt kamp til ende jf. § 9, stk. 4. Dette selvom et hold eller en dommer, måske, har overtrådt nogle af lovens regler, før eller under en kamp.

Dommeren vil i tilfælde af udvandring, indberette episoden til DBU (lokalunionen), der herefter skal afgøre hvilke konsekvenser der skal være for det udvandrende hold jf. § 12, stk. 3.

Heldigvis er aflysning eller udvandring af fodboldkampe sjældent herhjemme. Men eftersom intet hold er berettiget til at modarbejde afviklingen, af en planlagt kamp jf. § 9, stk. 4, vurderes det, at det udvandrende hold som altovervejende hovedregel bliver taberdømt, medmindre særlige grunde taler for omkamp eller anden afgørelse, som vi så det i PSG – Istanbul.

Læs hvordan vi kan hjælpe dig i spørgsmål om sportsret her.